19. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nden ‘Kanun Hükmü’ açıklaması: Hukuksuz yasaklama kararını kınıyoruz

Yönetmen Nejla Demirci’nin KHK ile görevinden alınan doktor Yasemin Demirci ve öğretmen Engin Karataş’ın mücadelesini anlatan “Kanun Hükmü” belgeseli, bir kez daha sansürle gündeme geldi. 19. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Ankara ayağında açılış filmi olması beklenen belgesele Çankaya Kaymakamlığı tarafından yasak getirildi.

Sansüre gerekçe olarak 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu gösterildi.

FESTİVAL YÖNETİMİ: YASAKLAMA KARARINI KINIYORUZ

Festival yönetimi konuya dair bir açıklama yayınlayarak Necla Demirci’nin yanında olduklarını vurguladı. Yönetim, “Sansürün karşısında konumlanmış bir festival olarak bu hukuksuz yasaklama kararını kınıyor, yönetmen Nejla Demirci ile dayanışma içinde olduğumuzu yineliyoruz” dedi.

NEJLA DEMİRCİ: BİR FİLMİ SUÇLU İLAN ETMEK TÜRKİYE SİNEMASINA VURULMUŞ BİR DARBEDİR

Belgeselin yönetmeni Nejla Demirci yasakla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Öncelikle çok üzgünüm. Yapmak istediğimiz yürüyüşümüzü de engellediler. Teker teker gönderdiler. Sanat yürüyüşü olmasını istemediler. Festivalde bir açılış olacak ancak filmimiz gösterilemeyecek. Burada kötü olan şey festival filmi göstereceğini deklare etti. Yasak son dakikada geldi. Bu durumu değerlendiremiyorum bile. Tamamen her şey hukuksuz. Bir filmi suçlu ilan etmek Türkiye sinemasına vurulmuş bir darbedir. Seyretmedikleri bir filmi suçlu ilan ettiler. Antalya Film Festivali’nde bakanların izlemedikleri bir filme yorum yapmasını kınamıştım ve izlemeleri için çağrı yapmıştım. Kendilerine öneride bulunmuştum. Kültür Bakanlığı’na başvuruda bulunmuştuk. Filmi izledikten sonra da bu tavrı sergiliyorlarsa bu KHK meselesini asla tartıştırmak istemediklerinin göstergesidir. Bir filmi suçlu ilan edip onun gösterimini engellemek suçtur. Türkiye sinemasına yapılmış bir darbedir. Sansür de değil, sinema darbesidir.”

GERGERLİOĞLU: KHK GERÇEKLİĞİNDEN KORKUYORLAR

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığı habere göre, yasağa karşı Kuğulu Park’ta yürüyüş düzenlendi. Polis yürüyüşü engelledi.

O anları X hesabı üzerinden paylaşan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, belgeselin bir kez daha engellenmesine “Bu gerçeklerin ortaya çıkmasından KHK gerçekliğinden korkuyorlar” sözleriyle tepki gösterdi.

Gergerlioğlu, “Yasaklama kararını görebilir miyiz” diye sorduğu polisten, “Karar tebliğ edildi. Karara Kaymakamlıktan ulaşabilir. Konu şununla ilgilidir. Karara ulaşabilirsiniz. Biz kararı size sunmak zorunda değiliz. Karar ilgilisine ulaşacaktır” yanıtını aldı.

Ne olmuştu?

Altın Portakal Film Festivali’nde “Ulusal Belgesel Yarışma” kategorisinde yer alan, yönetmen Nejla Demirci’nin yönettiği “Kanun Hükmü” belgeseli festivalden çıkarıldı. Jüride yer alan sanatçılar belgeselin festivalden çıkarılmasına tepki gösterdi. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması, Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması, edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması ve Belgesel Film Yarışması Seçici Kurulu bölümlerinde görevli jüri üyeleri görevlerini bıraktıklarını duyurdu.

Belgeselin festivalden çıkarılmasına tepki gösteren yönetmen ve yapımcılar filmlerini çekti. Belgeselin film seçkisinden çıkarılmasına gelen tepkilerin ardından festival yönetimi geri adım attı. Festival yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, filmin yarışma seçkisine yeniden dahil edildiğini açıkladı. “Kanun Hükmü” filminin programa yeniden dahil edilmesinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı festivalden çekildi. Bunun üzerine geri adım atan yönetim, belgeseli ikinci kez festivalden çıkardı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, belgesel yarışması bölümündeki ‘Kanun Hükmü’ adlı belgeselde mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılması nedeniyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden desteğimizi çekmiş bulunmaktayız” denildi.

Festivalin yönetmen Ahmet Boyacıoğlu, “Kanun Hükmü” belgeselinin festivaldeki varlığı nedeniyle kendisine soruşturma açıldığını duyurdu. Kendisinin ve ekibinin can güvenliğinin tehlikede olduğunu belirten Boyacıoğlu, sinema sektöründen gereken desteği göremediklerini söyledi.

Son olarak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 60. Altın Portakal Film Festivali’nin iptal edildiğini duyurdu.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir