CHP’li Halıcı’dan iktidara tepki: ‘Eğirdir Gölü çöl olmak üzere, halen önlem alınmıyor’

CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı 5 Mayıs Dünya Çevre Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti: 

“Isparta Eğirdir Gölü alarm veriyor. Göl ikiye bölünmek üzere. İktidar ise halen önlem almadığı gibi göl üzerinden vahşi sulamaya müsaade ediyor. Göl, çöl olmak üzere. Rant ve betonlaşma uğruna doğa yok ediliyor, su kirletiliyor ve hava bozuluyor. Oysa yeryüzü, bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık. Bugünü kutlamamız imkansız ama farkındalık yaratmalıyız. Bu şekilde gidersek çocuklarımıza ve gelecek nesillere bırakacak güzel bir Türkiye olmayacak.”

“TÜRKİYE, ÇEVRE PERFORMANSI ENDEKSİ’NDE 180 ÜLKE İÇİNDE 172’NCİ SIRADA”

Türkiye’nin çevre konusunda dünyadaki yerine değinen Halıcı, “Türkiye, Çevre Performansı Endeksi’nde 180 ülke içinde 172’nci sırada. Ekosistem ve biyoçeşitliliği koruma kategorisinde Türkiye 180 ülke arasında 176’ncı sırada. Hava kalitesi değerlendirmesinde 180 ülke arasından 58’inci sırada. Türkiye ekosistem ve biyoçeşitliliği sağlama kategorisinde 180 ülke arasında 176’ncı sırada. İklim değişikliği kategorisinde ise Türkiye 166’ncı sırada” bilgisini aktardı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir