Kış geri geldi: Meteoroloji 17 il için tek tek uyardı, sarı kod verdi


Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hava durumu tahmin raporunu paylaştı. Buna göre, 17 il için sarı ve turuncu kodlu alarm verilirken, uyarı yapılan illerde gök gürültülü sağanak yağışın etkili olması bekleniyor.

Marmara’nın doğusu Kuzey Ege’nin iç kesimleri, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz in iç kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ile Zonguldak, Düzce, Adıyaman, Gaziantep ve Kilis çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların, İç Anadolu’nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Ankara, Çankırı, Adana çevreleri, Osmaniye ile Kahramanmaraş’ın batısında ve Mersin’in iç kesimlerinde yerel kuvvetli, Hatay çevrelerinde çok kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI VE RÜZGAR

Hava sıcaklığının iç kesimlerde mevsim normallerinin 3-5 derece altında, diğer yerlerde genellikle mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın ise yurdun batı kesimlerinde kuzeyli yönlerden, diğer yerlerde batı ve güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri ile İç Anadolu’nun güneybatısında kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi bekleniyor.

VATANDAŞLARA ÖNEMLİ UYARI: ANİ SEL, SU BASKINI…

Yağışların; İç Anadolu’nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Ankara, Çankırı, Adana çevreleri, Osmaniye ile Kahramanmaraş’ın batısında ve Mersin’in iç kesimlerinde yerel kuvvetli, Hatay çevrelerinde çok kuvvetli olması olması beklendiğinden ani sel, su basını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

17 İL İÇİN SARI VE TURUNCU KODLU UYARI

Meteoroloji’nin internet sitesinde yer alan MeteoUyarı sayfasında; Adana, Hatay ve Erzurum’un da aralarında olduğu 17 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı verildi.


İŞTE SARI KODLU UYARI YAPILAN İLLER

Adana – Gök gürültülü sağanak

Ağrı – Gök gürültülü sağanak

Erzincan – Gök gürültülü sağanak

Erzurum – Gök gürültülü sağanak

Hatay – Gök gürültülü sağanak (Hem sarı hem de turuncu kodlu uyarı)

Mersin – Gök gürültülü sağanak

Kars- Gök gürültülü sağanak

Kayseri – Gök gürültülü sağanak

Nevşehir – Gök gürültülü sağanak

Niğde – Gök gürültülü sağanak

Sivas – Gök gürültülü sağanak

Tunceli – Gök gürültülü sağanak

Yozgat – Gök gürültülü sağanak

Bayburt – Gök gürültülü sağanak

Ardahan – Gök gürültülü sağanak

Iğdır – Gök gürültülü sağanak

Osmaniye – Gök gürültülü sağanak


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir